Kostel vznikl na tomto místě přinejmenším počátkem 14. století, pokud ne již dříve. Dokud byl v Miletíně klášter německých rytířů, byl kostel v Červené Třemešné farním a náležel podle popisu pražské…
Podle soupisu pražské diecéze z let 1344-1350 náležel milovický farář pod královéhradecký dekanát a archidiakonát. V roce 1369 bylo z Milovic, tehdy známých jako Milevice (Milevicz), odváděno 15…
Spisovatele Karla Václava Raise není třeba vůbec představovat, protože o něm bylo již mnoho napsáno, jeho jméno zaznívá ze školních škamen a známý je zejména svojí tvorbou, v níž popisoval především…
Trošku se mi zachtělo parafrázovat Johnnyho Cashe, blahé paměti, který při dávném pražském koncertu svou kapelu uváděl jako Trojku z Tennessee (ač jich bylo pět). V tomto případě je sice v odborné…
Když se řekne Miletín, tak ho má každý spojený se spisovatelem Karlem Jaromírem Erbenem, případně se zdejším perníkářstvím, a to zejména v souvislosti s vyhlášenými Miletínskými modlitbičkami, ale za…
Tento kostel existoval již ve 13. století, z něho se dochoval jeho presbytář. Původně sloužil jako klášterní kostel řádu špitálních bratří čili německých rytířů (ves i s příslušenstvím získali 19.…
Pedagogický a spisovatelský genius i reformátor Jan Amos Komenský se řadí nejen k největším osobnostem našeho národa, nýbrž ve velké míře ovlivnil i svět za našimi hranicemi. Na jeho odkaz je dodnes…
V roce 1903 byl výstavním předmětem družstva kameníků v Podhorním Újezdě na krajinské výstavě v Hořicích mohutný pískovcový balvan o délce 12 m a hmotnosti na 300 metrických centů, tehdy nejdelší…
Železniční spojení přinesla do těchto míst Rakouská severozápadní dráha (ÖNWB), jež zřídila odbočnou trať z Chlumce nad Cidlinou do Ostroměře, která byla v roce 1871 prodloužena ke Staré Pace,…
Původní dřevěný kostel byl postaven někdy ve 14. století a původně byl filiálním ke Svatojanskému Újezdu, s nímž byl svými ranými dějinami úzce spojen. V roce 1354 podal Bořek z Poličan ke kostelu v…